Běžné tkaničky

Dutinky

Dutinky jsou duté tkaničky bez výplně, vytváří tedy dojem plochého úpletu. Jsou zpravidla lehčí a ohebnější než tkaničky s výplní a také vykazují vyšší pružnost a menší nasákavost.

Dutinky s výplní

Jedná se o tkaničky kompozitní, složené z výplně a opletu. Výplň může být z různých materiálů s různou nasákavostí, odolností, pevností, ohebností a dalšími vlastnostmi, které zásadně ovlivňují výslednou vlastnost tkaničky. Povrch (oplet) tkaničky může být za použití některých materiálů dále chemicky upravován či ošetřován.

Ploché

Ploché tkaničky jsou vyráběny odlišnou technologií než tkaničky kulaté. Tato technologie se nazývá tkaní a jejím výsledkem je tkaný prýmek s vysokou délkovou pevností a nízkou průtažností. Tkané tkaničky vyrábíme formou kompozitu, tedy složeniny 2 materiálů, jeden je v osnově a druhý v útku, či jako jednodruhové tkaničky celé z jednoho druhu příze. Ploché tkaničky jsou oblíbené pro svou vysokou pevnost a zajímavý vzhled, který dosahujeme použitím širokého spektra již vyvinutých dezénů či dezénů nových dle přání zákazníka. Kombinujeme jak barvy, tak materiály. Tyto tkaničky také mohou procházet procesem povoskování či hydroúpravy.

Úplet

Tento druh tkaniček je vyroben odlišnou technologií od tkaných tkaniček a také od tkaniček dutých či tkaniček s výplní, které jsou proplétané. Tkaničky vyráběné úpletem se vyznačují vysokou „nadýchaností“, poměr objemu ku hmotnosti je zde nejvyšší ze všech druhů tkaniček. Jsou velmi příjemné na omak a přes svou objemnost jsou pružné a dle použitého materiálu také patřičně pevné. Nejzásadnější vlastností je však jejich cena, jelikož díky nízké spotřebě materiálu na 1m tkaničky je cena také výrazně nižší než u ostatních druhů tkaniček. Tyto pletené tkaničky vyrábíme jak duté tak s výplní.

Koncování:

tkaničky vyrábíme ze šňůr nekonečné délky krácením na požadovanou délku tkaničky a následně okoncováním požadovaným koncovacím materiálem. Možností a kombinací je spoustu, tradičně se však zaměřujeme především na tyto způsoby okoncování:
Průměr koncovky je zpravidla dán průměrem tkaničky. Většinou je průměr koncovky o 5 – 10 % nižší než samotný průměr tkaničky.

Materiál:

Bavlna, Polyamid, Polyester, Polypropylen, Len

Barvení:

Na naší externí barevně provádíme barvení tkaniček z bavlny, polyamidu, lnu a polyesteru. Díky technologii vysokotlakého barvení dosahujeme výborných výsledků a naše barevné odstíny dosahují maximální jasnosti. Barevná škála možností naší barevny je neomezená, vyvíjíme receptury pro barvení přímo na přání zákazníka, který požadovanou barvu může dodat buď ve formě zaslání vzorku, definicí grafického RGB či tiskařského CMYK složení barvy, zasláním RAL kódu a podobně. Standardně však barvíme dle našich materiálových barevnic.

Provedení:

Tkaničky vyrábíme krácením nekonečných úpletů různých dezénů na požadovanou délku, která se standardně pohybuje od 40cm do 240cm, také děláme tkaničky do hokejových bruslí v délkách 310cm a 270cm. Tkaničky jsou následně okoncovány celuloidem, či hliníkem a adjustována do svazků, či párů, eventuálně uložena do krabiček či blistrů. Na tkaničkách jsou pak prováděny různé úpravy jako voskování, hydroúprava a podobně.

Pomůcka pro vybrání vhodného tkaničky podle počtu dírek v botě

Použití výrobku:

Tkaničky naší výroby používají naši zákazníci především :

Dodání:

Tkaničky dodáváme v mnoha různých adjustacích od jednotlivých párů stočených do „panenky“ po průmyslovou adjustaci po stovkách a tisících párech v katónu:

Průmyslová adjustace:

Jednopárová adjustace:

Suroviny:

Materiály, používané pro výrobu tkaniček, se mění v závislosti na typu tkaničky ve výrobě. K typickým vláknům, používaným pro tkaničky dnes, patří bavlna, texturovaný polyester, nylon, a polypropylen. Pevný plastový konec tkaničky, který se protlačuje očkem v botě, je vyroben z čirého plastu. Aceton se používá v procesu zajištění plastové koncovky na pletené tkaničky. Tkaničky bývají okoncované také kovem.

Kontrola kvality

Kontrola kvality je důležitým bodem při výrobě vysoce kvalitních tkaniček značky Odetka. Pokud se při kontrole najde na tkaničkách vada, vytvoří se na tkaničce velký uzel tak, aby vada byla patrná. Pak se tkanička s uzlem musí odstranit. Ve výrobě se zkontrolují všechny tkaničky, která jsou vyrobeny. Některé tkaničky jsou špinavé a jsou odstraněny jako chybné. Kontrola nastane, když se tkaničky suší před procesem párování. Udržování stroje je nezbytnou podmínkou pro úspěšné fungování podniku. Starší pletací stroje jsou používány několik desítek let a jsou stále účinné a přesné, protože jsou důkladně očištěny a olejovány každý týden.

Chcete jeden pár na zkoušku?